sazehfanarpoyesh@yahoo.com

فرایند تولید فنر

فرآیند ساخت فنرها با ماشین آلات مکانیکی برای تولید فنرها توسط سیم پیچ کردن فلز یا خم کردن و تغییر شکل دادن سیم برای ساخت فنر انجام می شود. تولید فنریک کاردستی هنری است که شامل دانش خاصی در ساخت فنر است.

در این مطلب خواهید آموخت که تولید کنندگان فنر از چه فرایند ها و روش هایی برای ساختن فنرها و دستیابی به کارهای هنری خود استفاده می کنند.

روش تولید فنر به صورت سیم پیچ

این فرآیند با استفاده از یک کوئل فنریا CNC که یک دستگاه ساخت فنر مکانیکی است، انجام می شود. تکنسین فنرآنچه دستگاه را راه اندازی می کند تا دستگاه فنررا برای ایجاد یک نوع خاص از فنر آماده کند. از این نوع دستگاه فنر برای ساخت فنرهای فشرده سازی، فنر های الحاقی و فنر های پیچشی استفاده می شود.

ساخت فنر با دستگاه خم کننده

این فرآیند شامل قرار دادن سیم در مجموعه ای از غلطک ها است و سپس با یک نقطه اتصال یا نقطه هایی که سیم را به عقب سیم پیچ می کند و آن را به یک سیم پیچ یا یک رنگدانه می پیچاند و شکل فنر ایجاد می شود.

تولید فنر با دستگاه شکل دهنده فنر

این فرآیند با استفاده از دستگاه فنرسازی یا CNC که یک دستگاه ساخت فنری مکانیزه است نیز انجام می شود. از این نوع دستگاه برای ساختن فنرهای فشاری، فنر های پیچشی، فنرهای دوتایی چرخشی و سیم استفاده می شود. تولید کنندگان فنر می توانند از آن برای ایجاد فنرهای فشاری استفاده کنند اما کارآیی کمتری برای این مورد دارد.

تفاوت این دستگاه فنری در مقابل کوئل فنری در این است که دستگاه فنر سازی دارای ۶ تا ۸ اسلاید ابزار بر روی صورت دستگاه است که این امکان را برای انجام خمش های مختلف، قلاب حلقه ها، شعاع و شکل های مختلف سیم در انتهای فنرها یا روی فرم سیم خودش. این دستگاه بسیار متنوع است.

تولید فنر به روش سیم پیچ

ساخت فنر توسط دستگاه خم کننده

در این فرآیند از یک خم کننده CNC استفاده می شود که دستگاه خمش سیم مکانیکی عددی کنترل شده توسط رایانه است. این نوع دستگاه برای ساخت فنر های فرمینگ استفاده می شود.

این دستگاه سیم را به مجموعه ای از غلتک ها تغذیه می کند که سیم را به داخل سیم های سیم راهنمایی می کند و سپس آن را به یک سر ابزار متحرک سوق می دهد.

این سر ابزار می تواند برای انجام خم ها ، شکل های u ، شعاع ، زیگ زاگ ها و همچنین انواع زیادی از سیم های دیگر ساخته شود. از ویژگی های ابتکاری این دستگاه این است که سر ابزار می تواند ۳۶۰ درجه بچرخد به این معنی که فرم سیم شما می تواند در حالت های مختلف خم شود.